top of page

ЧЕСТО ЗАДАВАНИ ВЪПРОСИ

В меню Правна помощ може да прегледате различни дела, правни казуси на АДС и др.

КАКЪВ Е ЧЛЕНСКИЯТ ВНОС В  АСОЦИАЦИЯ НА ДЕМОКРАТИЧНИТЕ СИНДИКАТИ?

Членският внос се определя ежегодно на конгрес на синдиката. От 2021г членския внос е 2.80ст и не е променян към днешна дата/2022/.

СЛЕД КАКВА ВЪЗРАСТ ПРЕПОДАВАТЕЛИ В УХТ НЕ МОГАТ ДА БЪДАТ ИЗБИРАНИ НА РЪКОВОДНИ ДЛЪЖНОСТИ В СЪОТВЕТСТВИЕ С ЧЛ. 34 ЧЛ. 4 ОТ ПРАВИЛНИКА ЗА УСТРОЙСТВОТО И ДЕЙНОСТТА НА УХТ?

Кодекса за социално осигуряване (КСО) е общ закон и урежда общия случай. Закона за висшето образование (ЗВО) е специален по отношение на КСО и следва да се приложи ЗВО, който препраща в параграф 11, към чл.328, ал.1, т.10 от Кодекса на труда, а именно навършване на 65г. за професори, доценти и доктори на науката.

ИМА НЯКОЛКО СЛУЧАЯ НА ПРЕПОДАВАТЕЛИ НАВЪРШИЛИ 65 ГОДИШНА ВЪЗРАСТ, РАБОТЕЩИ ВСЕ ОЩЕ НА ОСНОВЕН ТРУДОВ ДОГОВОР В УХТ СЪГЛАСНО ПАРАГРАФ 11 ОТ ЗВО, КОИТО СА ПРЕДЛОЖЕНИ ЗА РЪКОВОДИТЕЛИ НА КАТЕДРИ. ПРОТИВОРЕЧАТ ЛИ ТЕЗИ КАНДИДАТУРИ С ЧЛ. 34 АЛ. 4 ОТ ПРАВИЛНИКА НА УХТ?

Правилно е становището, че тези кандидатури, които са навършили 65г. са несъответни на чл.34, ал.4 от Правилника на УХТ. За лицето, което е на 64г., следва да се съблюдава датата, на която ще навърши 65г. – ако тази дата е преди датата на избора (както е записано в чл.34, ал.4 от Правилника – „към датата на избора са добили право..”)- то кандидатурата не противоречи на изискванията на Правилника, ако преди датата на избора ще навърши 65г., то тя противоречи на правилника и не следва да се издига.

В НАШЕТО УЧИЛИЩЕ ИМАМЕ КОЛЕГА, КОЙТО ИМА ВИСШЕ ОБРАЗОВАНИЕ ПО ПРЕДМЕТА, КОЙТО ПРЕПОДАВА, НО НЯМА ПЕДАГОГИЧЕСКО ОБРАЗОВАНИЕ, МОЖЕ ЛИ ДА БЪДЕ СЪКРАТЕН АКО СЕ ПОЯВИ КАНДИДАТ, С ПЕДАГОГИЧЕСКО ОБРАЗОВАНИЕ?

Ако в длъжностната характеристика (ако лицето е подписало такава) е записано, че задължително трябва да има педагогическо образование, но е назначен въпреки това - няма опасност от уволнение на основание, че не отговаря на изискванията за заеманата длъжност. Ако бъде изменена длъжностната характеристика по начин, че той не отговаря на нея тогава може да бъде уволнен на основание чл.328, ал.1, т. 10 от КТ.
Тъй като вие питате може ли да бъде съкратен, ако се появи кандидат с педагогическо образование, то искам да ви поясня, че не може да бъде съкратен, защото при съкращение се закрива бройката и после колкото и кадри да се появят, работодателя не може да назначава на тази бройка човек.

КЪДЕ СЕ УРЕЖДА ВЪПРОСА С ЧЛЕНСКИЯ ВНОС И МОЖЕ ЛИ КТД ДА ТРЕТИРА РАЗМЕРА НА ЧЛЕНСКИЯ ВНОС НА СИНДИКАЛНИ ЧЛЕНОВЕ?

КТД урежда въпроси между работници и служители от една страна и работодателя от друга по въпроси свързани с трудовите и осигурителните отношения, които не са уредени с повелителни норми в закона. Членския внос не е въпрос свързан с трудови и осигурителни отношения, още по малко между работници и работодател. Членския внос е отношение между синдикалния член и организацията, в която членува, при това чл.20,т.12 от ЗЮЛНЦ императивно посочва задължителните елементи на съдържанието на устава на сдружението (синдиката). Следователно КТД не може да урежда въпроси свързани с размера на членския внос на синдикалните членове, в организации страни по него. В КТД може да се договори Работодателя да го събира по ведомост. Може да се уговори присъединителна вноска (размер, начин на събиране, начин на разходване и т.н.) за работници и служители не членуващи в синдикат страна по договора.

НА КАКЪВ ПРИНЦИП Е ИЗГРАДЕНА АДС

Организационната структура на АДС се изгражда на принципа на доброволното участие на автономни структурни единици.

АДС се структурира от синдикални организации, обединения и съюзи, изградени на професионален и териториален национален  принцип:

    Основни синдикални организации (синдикални секции) по месторабота, учредени в численост не по-малка от 5 члена;
    Синдикални отраслови (браншови) обединения (основни икономически дейности и квалификационни групи професии);
    Синдикални териториални обединения;
    Синдикални обединения по общини.

Членуващите в АДС организационни структури могат да имат утвърдени собствени устави, които не противоречат на този Устав.

При един и същ работодател и на едно териториално местоположение на работа може да съществува само една основна структура (организация) на АДС.
При различно териториално местоположение на работните предприятия, фирми или стопански субекти, но числящи се към един и същ работодател, се допуска изграждането на самостоятелни синдикални структури по местоработата им, но с общо представителство в социалните комисии и колективно-трудовите договаряния.

КАКВО Е СИНДИКАЛНА ОРГАНИЗАЦИЯ И ИМА ЛИ МЯСТО ВЪВ ВАШАТА ФИРМА, УЧИЛИЩЕ?

Синдикалните организации са независими структури, които вземат своите решения с вишегласие и излъчват своите лидери „отдолу нагоре”.
Законите гарантират свободата на синдикално сдружение и независимост на синдикалната дейност, като постановяват, че синдикалните организации имат право в рамките на закона сами да изработват и приемат свои устави и правила за работа, свободно да избират свои ръководни органи и представители, да организират своето управление, както и да приемат програми за дейността си чл.33 ал.1 от КТ. Ключово тяхно правомощие е „да участват в подготовката на проектите на всички вътрешни правилници и наредби, които се отнасят до трудовите отношения, за което работодателят задължително ги поканва” чл. 37 от КТ.
В тази насока действат Конвенции 89 и 98 на Международната организация на труда - Женева, които са ратифицирани от българската държава и имат пряко приложение за защита на правото на човек да учредява синдикални организации и да членува в тях Синдикалното сдружаване е едно от големите постижения на човешката цивилизация. Израз е на осъзнатия стремеж на наемните работници и служители да се сдружават, за да обединят своите сили в борбата им за извоюване на социални права. Правото на синдикално сдружаване е уредено и в Кодекса на труда:„Работниците и служителите имат право, без предварително разрешение, свободно да образуват по свой избор синдикални организации, доброволно да встъпват и да излизат от тях, като се съобразяват само с техните устави”. Правото на синдикално сдружаване има определено социално и правно съдържание и предназначение - създаване у работниците и служителите съзнание за организирана сила, чрез която отстояват пред работодателите и държавата своите искания за подобряване на условията на труд и живот.
Съгласно правното си положение, синдикалните организации са сдружения с нестопанска цел. Идеалната цел, за която са създадени и на която те служат, е защитата на икономическите и социалните интереси на работниците и служителите. Правата на синдикалните организации се изразяват в участие в подготовката на вътрешните актове на предприятието, които се отнасят до трудовите отношения и обсъждането на проектите за тях; участие в обсъждането на трудови и осигурителни въпроси и представителство пред съда. Синдикалното процесуално представителство е допустимо по въпроси на трудово-правните отношения и възникнали трудови спорове -индивидуални или колективни трудови спорове и др. Синдикалното процесуално представителство се осъществява от синдикалните организации и техните поделения.
Важен белег, характеризиращ правното положение на синдикалните организации, е задължението на държавата и на работодателите да им оказват съдействие за осъществяване на тяхната дейност. Работниците и служителите имат право на своевременна, достоверна и разбираема информация за икономическото и финансовото състояние на работодателя, която е от значение за трудовите им права и задължения.
Работодателят е длъжен да предостави на синдикалните организации и/или на представителите на работниците и служителите в предприятието изискващата се от закона информация, както и да проведе консултации с тях. Синдикалните организации и представителите на работниците и служителите са длъжни да запознаят работниците и служителите с получената от работодателя информация, както и да вземат предвид тяхното мнение при провеждане на консултациите. Работодателят е длъжен да предоставя на работника или служителя необходимата писмена информация при всяко изменение на трудовото правоотношение.
Също така синдикалните организации имат сигнални и спомагателни функции съгласно чл.402, ал.4 във вр.с чл.404 от КТ за констатиране на нарушения по трудовото законодателство и могат в тази връзка да изискват извършването на съвместни проверки от органите на ИА ”Главна инспекция по труда”, както и да предлагат налагането на административни санкции. Много важна за съществуването на синдикатите е разпоредба нормата на чл.46 от КТ,според която” (1)Държавните органи, органите на местно самоуправление и работодателите създават условия и съдействат на синдикалните организации за осъществяването на тяхната дейност.Те им предоставят безвъзмездно за ползване движими и недвижими имоти, сгради, помещения и други материални условия, необходими за изпълнението на техните функции.(2).Работодателят е длъжен да съдейства на представителите на работниците и служителите за изпълнение на функциите им и да създава условия за осъществяване на дейността им”. Това дава възможност на синдикалните структури да защитават много ефективно правата на трудещите се – както техни изрични членове,така и работещи в съответното предприятие, бранш или отрасъл - съобразно представителността на съответната синдикална организация.

Често задавани въпроси: FAQ
bottom of page